Kérdés: A budapesti konferenciákon elhangzott, hogy a közszolgáltatás elemeiként a vegyes/kommunális, a csomagolási szelektív, a lomhulladék és a zöldhulladék gyűjtését, kezelését ismeri majd el az NHKV, és pl. az illegálisan elhelyezett hulladékok felszámolását nem. Ezzel szemben a Ht. 42. § (1) d) nevesíti az elhagyott hulladékok kezelését is mint a közszolgáltatási tevékenység része, amennyiben arra a közszolgáltatási szerződés kiterjed.
E/2. Ki fogja számlázni április 1. után az illegális hulladékok felszámolásának díját amennyiben az a közszolgáltatási szerződés része?
Válasz: Az önkormányzatok köztisztasághoz kapcsolódó feladataiból az alábbi hulladékok képződhetnek: zöldhulladék (elkülönítetten gyűjtött: metszési ágak, gallyak; további bio hulladék fű, falevél; úttisztítási darabos hulladék (vegyes HHH, lom, szelektív szigetek mellől); gépi úttisztítás hulladéka; utcai hulladékgyűjtő kosarakból származó vegyes hulladék, illegális felszámolás hulladéka (építési törmelék, lom, veszélyes hulladék, bio-zöld hulladék, vegyes HHH; temetői hulladékok)) Az önkormányzatok köztisztasági feladatainak ellátási lehetőségei:
Saját maga, vagy rendeletben kijelölt szolgáltató útján összegyűjti a közterületi hulladékot és beszállítja, beszállíttatja a hulladékkezelő létesítménybe. Ebben az esetben az önkormányzatnak, vagy a kijelölt szolgáltatónak hulladékszállítási engedéllyel kell rendelkeznie.
A közszolgáltató bekapcsolódhat a folyamatba oly módon, hogy Ő üzemelteti a hulladékkezelő létesítményt. Ekkor kérdés, hogy az átvett hulladékért milyen díjat számlázhat? Határozhat e meg a közszolgáltatási díjon kívüli Ft/kg díjtételt a besorolása szerint 20-as azonosító kódú hulladékra és ez a közszolgáltatáson kívüli bevételét képezi?
További lehetőség, hogy a köztisztasági hulladék összegyűjtése után a szállítást végzi a közszolgáltató az önkormányzattal kötött megállapodás alapján és gondoskodik a hulladék kezeléséről is a közszolgáltatási díjon. Ebben az esetben a közszolgáltatási láncot a közszolgáltató végzi, az önkormányzat pedig megfizeti a közszolgáltatási díjat.
Amennyiben az önkormányzat a köztisztasági feladatokkal a közszolgáltatót külön szerződés megkötése mellett megbízza, úgy köteles kifizetni a köztisztasági munkák ellenértékét és e mellett az elszállított hulladék közszolgáltatási díját is. A közszolgáltató a kétféle tevékenységből származó árbevételekről és költségekről elkülönített nyilvántartást köteles vezetni a keresztfinanszírozás tilalmának megfelelően.
Közszolgáltató az önkormányzat által összegyűjtött köztisztasági hulladék elszállítását a nem az általa üzemeltetett hulladékkezelő létesítménybe nem végezheti, mivel a közszolgáltató a közszolgáltatáson kívül egyéb hulladékgazdálkodási engedélyhez kötött tevékenységet csak korlátozottan végezhet (csak szállítást nem).
385/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 3 § (3) A közszolgáltató – ha a Ht.-ban meghatározott, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésével kapcsolatos kötelezettségeinek teljesítését nem veszélyezteti – a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás körébe tartozó hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységeken kívül a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás körébe nem tartozó hulladék kezelését végezheti az általa üzemeltett hulladékkezelő létesítményben.
A közszolgáltatási szerződés részeként történhet a gyűjtés és kezelés, de ennek megrendelője az önkormányzat a település tisztántartási kötelezettségének biztosítása érdekében, így annak költségét az önkormányzat köteles viselni a későbbiekben is.
A Ht. 42 (1) bek d) alapján a közszolgáltató az elhagyott, illetve ellenőrizetlen körülmények között elhelyezett hulladékot összegyűjti, elszállítja és gondoskodik a hulladék kezeléséről, ha erre a települési önkormányzattal megkötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződése kiterjed. Ebben az esetben a szerződés bizonyára meghatározza az erre vonatkozó elszámolás szabályait is. A közszolgáltatás részeként végzett elhagyott, illetve ellenőrizetlen körülmények között elhelyezett hulladék összegyűjtése, elszállítása kezeléséről történő gondoskodás esetén az önkormányzatnak a közszolgáltatási díjat kell fizetnie.
A közszolgáltatás részeként végzett elhagyott hulladék gyűjtése, szállítása, kezelése esetén az önkormányzatnak a közszolgáltatási díjat kell megfizetnie a közszolgáltató adatszolgáltatása alapján a Koordináló szerv által kiállított számlára.
A temetői hulladék azonosító kódja alapján a települési hulladék főcsoportba tartozik, tehát a közszolgáltatás része, ebből adódóan a fent leírtak vonatkoznak rá.
A fenyőfa gyűjtése a közszolgáltatók zöldhulladék gyűjtési feladatai között szerepel, ennek megfelelően az OHKT fogja meghatározni az erre vonatkozó minimális előírásokat. Az ezen felüli többlet szolgáltatás megfizetése az önkormányzat feladata lesz.