Kérdés 1: Garantálható-e, hogy az NHKV által kijelölt hasznosító átveszi a közszolgáltató vagy előkezelője által átadandó összes hulladékot? Ha a hasznosító visszautasítja a haszonanyag átvételt (pl. minőségi kifogás esetén, vagy kapacitáshiány miatt), akkor a közszolgáltató kihez fordulhat, hova viheti az anyagot?
Kérdés 2: Ha a vegyes hulladék előkezelését követően a vasfémek, nemvas fémek, RDF és az anyagában hasznosítható csomagolóanyag (papír, műanyag, fém, üveg) frakciókon kívül a stabilizált hulladék is hasznosításra kerül, akkor ennek a koordinálása is az NHKV feladatkörébe tartozik? Előfordulhat-e az az eset, hogy az NHKV által szervezett hulladékmozgás összességében előnytelenebb környezeti eredményt hoz, mintha a közszolgáltató az anyagai kiszállításának koordinálását maga végezte volna?
Kérdés 3: „A haszonanyagok közül a közszolgáltatás alá tartozók tulajdonosa lesz az NHKV ZRt”, hangsúlyozta Weitgarner Balázs elnök-vezérigazgató Úr a március 24-i Szakmai napon. Ha a közszolgáltató előkezelést végez, és abból haszonanyag keletkezik, akkor azt is az NHKV ZRt. tulajdonába kell adni (hiszen a Ht. szerint ez is közszolgáltatási tevékenység)? Függetlenül az értékétől? Ha a stabilizált hulladék hasznosításra kerül, azt is az NHKV Zrt. tulajdonába adjuk át?
Válasz: 2016. július 1-től a jelenlegi szabályozás alapján a Koordináló szerv gondoskodik arról, hogy hova kerüljön a haszonanyag úgy, hogy a közszolgáltató valamennyi haszonanyagot köteles a Koordináló szerv által kijelölt szervezetnek átadni. Minden ehhez kapcsolódó probléma megoldása a Koordináló szerv feladata. A haszonanyag fogalma egyértelműen meghatározza, hogy mely hulladékok tartoznak a Koordináló szerv kezelésébe. A Koordináló szerv elemi érdeke, hogy a hasznosításra vonatkozó elvárás mellett a lehető legjobb eredményt hozó megoldást keresse meg. Ha ez a közszolgáltató által korábban alkalmazott, akkor vélhetően a Koordináló szerv annak alkalmasságát is megfontolja.